Aký bol rok 2023?

JANUÁR
Na prelome rokov sa nám podarilo dokončiť hrubú stavbu Ekocentra Včelí kRaj, zásluhou nesmiernemu nasadeniu firmy Prestige house, ktorej touto cestou opäť ďakujeme. Bolo to aj s vašou pomocou, keďže čas financií sme získali vďaka vašej kolektívnej podpore v kampani na StartLabe. Veľká VĎAKA!
Január sme využili aj na lepšie spoznanie sveta hmyzu a navštívili Magyar Természettudományi Múzeum. Vrelo odporúčame.
PS: Vyúčtovanie projektu: https://www.startlab.sk/…/2967-pomozte-nam-postavit…/…

FEBRUÁR
Vo februári sme hlavne bežkovali, korčuľovali, lyžovali a žili rodinou. Je to taký náš „dovolenkový mesiac“. No stihli sme sa venovať aj projektom a skúšali Erasmus+. V Košiciach sme zas v botanickej záhrade bližšie spoznali ich projekt so včelami a výskumom klieštika včelieho.

MAREC
V marci už u nás bolo živo 🙂 Sezónu tradične otvárame v apríli, ale tento rok sme už v marci zdobili kraslice včelím voskom. Za podporu projektu SO VČELAMI ZA REMESLAMI ďakujeme Fond na podporu umenia. Sprievodnou aktivitou projektu je aj „čitateľský klub a ako prvým sme boli čítať deťom v Kokave. Spolu sme vyrobili aj pestré domčeky pre samotárske včely. Intenzívne sme pracovali aj v interiéri budúceho ekocentra.

APRÍL
Naplno sme rozbehli naše kurzy pre začiatočníkov a pokročilých včelárov a včelárky. Prichádzali prvé školy na náš zážitkový program, alebo sme boli my priamo na školách. No a hlavnou vecou u nás boli jednoznačne okná! Na tie sme čakali, je k nim dlhý príbeh, ale od apríla sú na mieste 🙂 No a v apríli sme si dopriali vzdelania aj my. Kurz Apiterapia I. a Apiterapia II. nám dal veľa inšpirácií a aj veľa nových známych.

MÁJ
Včelárske kurzy pre začiatočníkov sú najkrajšie v máji a ukázalo sa to aj v tento rok. Príjemné počasie, krásna jar a včely v plnej sile. Je to preto zaujímavý mesiac aj pre školské a rodinné výlety. Jeden pekný pracovný výlet sme si spravili aj my. V rámci výzvy na StartLabe sme sľúbili, že spravíme bezplatný program pre deti v Muránskej Dlhej Lúke.
V Bratislave sme pomohli vytvoriť včelnicu na centrále LIDL Slovensko.
Práce prebiehali aj v ekocentre, kde sme sa tešili z ďalších elektrických rozvodov a hlavne z fermacellovej podlahy.
Koniec mesiaca nám priniesol to, čo sme nikdy nečakali. Záplavy. Tie ovplyvnili naše životy v Liešnici a Vlkove na dlhšie obdobie a tie pohľady nám ostanú v pamäti už navždy. Liešnica sa stala na určitý čas dokonca nedostupná a „odrezaná od zvyšku sveta“. Pevne veríme, že ďalšie takéto „divadlo prírody“ už nezažijeme.

JÚN
Rozhodne najplnší mesiac, aký sme kedy mali. Každý deň iná trieda a cez víkendy včelárske kurzy. To bola jazda, sú na to krásne spomienky 🙂 V tento mesiac prišli aj školy, ktoré u nás vyhrali pobyt v rámci projektu Medíkovo, ktorý realizoval Lidl Slovensko. Stihli sme aj miniworkshop Apiterapia, ktorý bol jednou z odniem v rámci našej výzvy na StartLabe. Koniec mesiaca sme stihli ešte aj otvorenie turistického centra v Stará škola Kokava.

JÚL A AUGUST
Leto sme si užili aj pracovne a aj ako rodina, keďže nás v septembri už čakal nástup do školy. Spravili sme posledné tri kurzy pre začiatočníkov a ukončili sezónu kurzom pre pokročilých. Prichádzali letné tábory a rodiny s deťmi a spravili sme aj dve nové akcie MEDY A SYRY. Podaril sa aj firemný teambuilding a na koniec leta prišla aj príjemná včelárska návšteva z Bratislavy.

SEPTEMBER
September priniesol krásne počasie na školské výlety a podarilo sa nám spraviť program pre ďalšie tri školy zo Zvolena, Poltára a Lučenca. David sa zúčastnil projektu Erasmus+ a za to patrí veľká vďaka Slovenský zväz včelárov. Celý obsah cesty do Estónska nájdete na profile https://www.youtube.com/@mesilaspere3578/videos. A hlavne: nový, ale stále dočasný vzhľad dostalo ekocentrum. Ešte na jar´24 nás čaká dokončiť finálny drevený obklad.

OKTÓBER
Po rodinnom výlete v ekocentre na Morave nás už čakali hotové podlahy v našom ekocentre v Liešnici 🙂. Tie urýchlili posledné tohtoročné práce. Prišli police, schody, dvere, skrinky a spravila sa kuchynka. Veľká radosť!🥳

V slnečný október sme stihli aj workshop na tému tepelného liečenia včiel, ktorý dúfam zopakujeme aj na jar ´24. Jeho obsah je v skrátenej forme súčasťou našich kurzov. Ďalší workshop na tému opeľovačov sme spravili v Martine v Mamamaka – coworking MT. Spravili sme si aj malé turné po školách v regióne a navštívil Tisovec, Hrachovo, Hnúšťu a Rimavskú Sobotu.

NOVEMBER
Kolaudačný. Skoro po roku stavebných prác sa nám podarilo skolaudovať ekocentrum. 🥳🥳🥳 Oslávili sme to voštinárskym workshopom a workshopom Darčeky zo včelieho vosku. Pustili sme sa aj do okolia a začali s výsadbou prvej časti záhonov pre opeľovače. V Bystrici sme sieťovali so školami a v rámci medových aktivít sme si vyskúšali, aké je to nafľaškovať skoro 7500 pohárov medu.

DECEMBER
Záver roka patrí hlavne práci v kancelárii. Stihli sme ale voňavý medovnikársky workshop a ukončili tak sezónu 2023. Bola to naša najdlhšia sezóna. Každý rok sme robili u nás akcie od apríla do septembra, ale tento rok to už boli mesiace marec až december. Vďaka ekocentru sme tak už pripravení na celoročnú sezónu! No a záver roka je u nás vždy spájaný s rodinnou návštevou včelnice, čo sme dodržali aj tento rok už v širšom kolektíve 😉

Tešíme sa na to, čo nám ponúkne rok 2024. Všetko dobré vám prajeme. PF 2024

kRaj

Leave a Reply Text

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.