rodinná

65-ROČNÁ TRADÍCIA

Projekt Včelí kRaj vznikol v roku 2013 a je založený na vyše 65 ročnej tradícii včelárenia v rodine Turčániovcov. David, ako tretia generácia včelárov v rodine, spolu s priateľkou Soňou, vytvorili vzdelávaciu včelnicu v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou. 

Nepokračujeme len rodinnej tradícii. Uchovávame aj genius loci nášho domova v Liešnici. Zachovali sme tu vzdelávanie, keďže práve na mieste našej včelnice predtým stála prvá liešnická škola. Dokonca aj predchádzajúci majiteľ bol včelár a tak okrem vzdelávania, pokračujeme aj vo včelárskej tradícii miesta. 

robíme

TO, ČO NÁS BAVÍ

A TO ČO VIEME NAJLEPŠIE. Včelárime a učíme o včelách s láskou. Ako rodinný projekt, chceme mať na akciách rodinnú atmosféru. O svoje vedomosti a úspech sa delíme, piliermi nášho projektu nie je len ochrana životného prostredia, ale aj sociálny rozvoj regiónu a ekonomická pomoc, hlavne ľuďom z okraja spoločnosti. Už na začiatku projektu sme získali ocenenie ako Dobrovoľnícky projekt roka 2013 a Dobrovoľník v oblasti životného prostredia 2013. Náš projekt ocenila aj Nadácia Orange, ktorá realizuje „oskarov pre neziskovky“ a náš projekt získal Cenu za komunitný rozvoj 2016. Za našu prácu s krajinou sme zas získali v roku 2018 osobitné uznanie od Ministerstva životného prostredia. 

Projekt realizujeme vďaka darom súkromných a právnických osôb. Pridajte sa aj Vy! Ďakujeme. 

KTO STOJÍ ZA PROJEKTOM

DAVID TURČÁNI

DAVID TURČÁNI

autor projektu Včelí kRaj

Environmentalista a včelár, ktorý založil združenie a projekt Včelí kRaj. Je treťou generáciou v rodine včelárov, kde sa už 65 rokov včelári s láskou. Registrovaný včelár Slovenského zväzy včelárov a držiteľ ochrannej známky Gemer-Malohont.

SOŇA KERESZTESOVÁ

SOŇA KERESZTESOVÁ

autorka projektu Včelí kRaj

Krajinná architektka a včelárka, ktorá založila združenie a projekt Včelí kRaj. Venuje sa predovšetkým témam spracovania včelích produktov a využitiu medonosných a peľodajných rastlín.