O včelách a ľuďoch

Naše občianske združenie kRaj prináša od roku 2013 tému včiel bližšie k ľuďom, s cieľom vytvárať priateľov opeľovačov hlavne medzi žiakmi a budúcimi včelármi. Vďaka novému projektu priblíži problémy opeľovačov aj medzi širokú verejnosť, verejné inštitúcie, firmy, a spojí sa pre ochranu opeľovačov s ďalšími organizáciami.

Viac pracovníkov, viac priateľov včiel

Niektoré prínosy projektu „O včelách a ľuďoch“ nebudú zvonku hneď viditeľné. Sú totiž zamerané na vnútorné kapacity združenia. V organizácii prebehnú vnútorné procesy pre ešte transparentnejšie informovanie o fungovaní a financiách, zlepší sa stabilita organizácie. Viditeľným výsledkom bude až postupné rozširovanie tímu projektu. V súčasnosti pracuje na projekte Včelí kRaj len jeden pracovník na plný úväzok. Od začiatku projektu sa rozšíria kapacity na ďalší plný úväzok (doteraz dobrovoľnícke miesto) a na jar 2022 privítame do tímu novú posilu. Celkovo tak budú v tíme traja realizátori projektu a 1 čiastočný úväzok pre účtovníctvo. Viac hláv, viac rúk a viac akcií pre širokú verejnosť.

VIAC INFO

Enviro centrum v ktorom to bzučí

V našom areáli stojí drevostavba včelína, ktorá slúži na vzdelávanie o včelách. Pre nízky rozpočet bola v minulosti dokončená nízkorozpočtovo. V projekte „O včelách a ľuďoch“ je na rekonštrukciu vyčlenených 23 000 € a ďalšie peniaze ešte pribudnú od darcov. Pôvodný modul rozšírime a premeníme na stavbu s celoročným využitím. Téma centra sú včely a opeľovače a okrem vzdelávania a osvety, bude poskytovať aj priestor na sieťovanie, prípadne na rozvoj sociálneho podnikania v jednom z najchudobnejších regiónov Slovenska. Zároveň nám umožní realizovať aktivity celoročne, nielen sezónne. Budeme môcť poskytovať aj nové služby ako konferencie.

Väčší priestor a celoročné možnosti využitia výrazne rozšíria naše portfólio služieb, ktoré bolo doteraz viazané len na dobré počasie v mesiacoch apríl až august. Zvýši sa aj podiel akcií s témou na prirodzené opeľovače krajiny.

Komunikácia

Pre environmentálne témy, ktoré rieši Včelí kRaj je veľmi potrebná komunikácia s ostatnými organizáciami na Slovensku a vo svete. Projekt sa zameria aj na komunikáciu, hľadanie spoločných cieľov a vytváranie spoločných postupov s ďalšími organizáciami venujúcimi sa témam opeľovačov.
Zapojiť chceme aj verejný sektor pre vytvorenie návodov dobrej praxe pre ďalšie inštitúcie a spoločnosti.

Inšpiráciu a spoluprácu chceme nájsť aj v Nórsku cez partnera Mangfolk, keďže Nórsko je okrem toho, že je známe kvalitnými včelími produktami, poskytuje aj zdroj bohatej inšpirácie pre spoluprácu organizácií rôznych úrovní v téme včiel a opeľovačov.

Dôležité čísla

Výška získaného grantu: 77 362,00 €
Spolufinancovanie: 8 595,78 €
Trvanie grantu: 1.11.2021 – 30.4.2023

Active Citizens Fund je súčasťou finančnej pomoci Islandu, Lichtanštajnska a Nórska 15 členským štátom Európskej únie. ACF na Slovensku spravuje Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti a Karpatskou nadáciou.
V období 2018 – 2023 rozdelí ACF v 17 grantových výzvach spolu 7,7 mil. EUR na projekty slovenských občianskych organizácií a poskytne ďalšie podporné aktivity, napr. vzdelávanie v oblasti projektového riadenia, organizačného rozvoja a samofinancovania.

Projekt ’O včelách a ľuďoch’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a 
Karpatskou nadáciou.


OZ kRaj realizuje svoje aktivity už 14 rokov v okresoch Poltár, Lučenec a Rimavská Sobota s presahom na národnú úroveň. Prácu realizuje na území, kde je dlhodobo nízka angažovanosť a tak združenie vypĺňa prázdny priestor v oblasti podpory občianskej spoločnosti. Hlavnou témou organizácie je vzdelávanie o opeľovačoch a ich význame pre krajinu.
V Kokave nad Rimavicou prevádzkuje vzdelávaciu včelnicu, kde zážitkovo a bádateľsky učí o význame opeľovačov. Táto včelnica slúži aj na vzdelávanie budúcich a súčasných včelárov a realizujú sa tu veľmi populárne včelárske kurzy. Dôležitou súčasťou sú workshopy špeciálne zamerané na vzdelávanie dlhodobo nezamestnaných a ľudí zo zraniteľných skupín. Tým po absolvovaní kurzu združenie poskytuje základné vybavenie a úle, aby mohli začať s vlastnou včelárskou praxou, počas ktorej majú absolventi aj naďalej podporu zo strany združenia. Pomoc majú aj v podobe marketingu a pomoci pri predaji včelích produktov. Pod spoločnou značkou Férový med, môžu títo absolventi predávať svoje produkty. Ich výrobky sa ale nestratia v anonymite, každý výrobca má svoju etiketu.
kRaj má od roku 2014 okrem enviro témy aj program sociálneho podnikania.
Projekt pomáha štartovať aj ďalšie iniciatívy a za aktivity dostal aj Cenu SR za krajinu 2020 a špeciálnu cenu Landscape Award of the Council of Europe 2021.

kRaj

Leave a Reply Text

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.